Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 7 mar 2012, 21:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Jak wiadomo głównym sprawca gorszej jakości świateł jest często wypalony przełącznik drogowe/mijania lub sam główny włącznik świateł. Pomocą stają się przekaźniki. Przekaźnik to element elektro-mechaniczny zbudowany z cewki oraz sterowanego nią stycznika. Przekaźnik może przenosić dużo większy prąd niż sam włącznik.


W wielu motocyklach i motorowerach instalacja świateł wygląda tak :

21

Wiąże się to z tym że przez przełączniki idzie cały prąd (A) pobierany przez żarówkę/ki. Podczas włączania lub przełączania drogowe / mijania na stykach następuje wyładowanie elektryczne (czyli iskrzy) stąd biorą się problemy z wypalaniem styków co zaś prowadzi do gorszego kontaktu, większego oporu, grzania się czego skutkiem może być trwałe uszkodzenie przełącznika (najczęściej jest to przełącznik zespolony w prawej lub lewej manetce o której kosztach nawet nie piszę) lub nawet zapłon.

Poniżej schemat zmodyfikowanej instalacji do której dodano przekaźniki :

20

Jak widać seryjne włączniki sterują tylko przekaźnikami które pobierają prąd (A) rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu miliamper co w porównaniu z żarówką 35W która pobiera prawie 3A jest znaczną różnicą. Główny prąd jest "obsługiwany" przez właśnie styczniki przekaźnika (który jest dużo tańszy niż cała manetka ;). Diody przy cewkach przekaźnika zastosowane są w celu zniwelowania efektu drgań zestyku (ale to temat na inną książkę ;) . Dodatkowo można usunąć jeden kabel prowadzący do przełącznik drogowe / mijania bo do sterowania przekaźnikiem wystarczy jeden.

Schematy są tylko poglądowe nie uwzględniłem tam stacyjki, bezpieczników itp gdyż chciałem przekazać tylko ogólną zasadę przeróbki.

Po modernizacji instalacji na taką jak wyżej w moim motorowerze znacznie poprawiła się jakość przedniego światła.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 14 mar 2012, 17:56 

Dołączył(a): piątek, 2 mar 2012, 20:37
Punkty: 1,555.00

Posty: 53
Online: 44d 21h 56m 31s
Pojazd: Opel
Super pomysł. W instalacjach napięcia stałego można zlikwidować sporo kabli i złączek co znacząco poprawi bezawaryjność całej instalacji.
A diody służą tylko do zgaszenia napięcia samoindukcji cewki przekaźnika (działa jak zapłonowa) i na drgania styków przekaźnika wpływ mają niewielki. Montuje się je standardowo przy przekaźnikach na prąd stały. Niektóre przekaźniki mają diody wbudowane.
Wystarczą maluteńkie diody na małe napięcia (>20V) i miliaperowe prądy.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 19 mar 2012, 18:12 
Użytkownik 70%

Dołączył(a): wtorek, 13 mar 2012, 12:23
Punkty: 154.00

Posty: 40
Flaga: Poland
Online: 1d 2h 7m 48s
Pojazd: DT 80 LC2
w zasadzie to jest dobry pomysł ale czy nie lepsze było by zrobienie takiego pseudo komputera pokładowego chodzi mi skrzynkę w której były by te przekazniki wyjścia zwierane do masy włączały by dana funkcjie np światła.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 19 mar 2012, 20:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 sie 2008, 15:01
Punkty: 366.00

Posty: 53
Flaga: Poland
Online: 9d 16h 38m 1s
Pojazd: LC4
narysuj taki komputer jest okazja rozwijać temat -- jak to widzisz??

_________________
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam- Roman Dmowski


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 20 mar 2012, 23:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Cytuj:
w zasadzie to jest dobry pomysł ale czy nie lepsze było by zrobienie takiego pseudo komputera pokładowego chodzi mi skrzynkę w której były by te przekazniki wyjścia zwierane do masy włączały by dana funkcjie np światła.


Można nawet bombę atomowa wsadzić/zrobić ;) Temat ten miał na celu pokazać jak operować podstawowymi "funkcjami" przekaźników z którymi wiele osób może mieć problemy.


Dodatkowo dodam że wiele przekaźników samochodowych (nowszych w plastikowych puszkach) posiada wbudowaną diodę, mówię tu po zamiennikach przekaźników stosowanych w np Polonezie, bo np już VAG przykładowo w Golfie MK2 jako tako nie stosuje przekaźników tylko kompletne układy wyglądające z zewnątrz jak przekaźnik. Wewnątrz jest już układ elektroniczny który dopiero steruje przekaźnikiem. Najprostsze i chyba najlepsze do tego typu modyfikacji są przekaźniki 561

123

Styki:
30- + z akumulatora lub innego żródła
85- Styk cewki
86- Styk cewki
87- Styk który po podaniu napięcia na cewkę jest zwierany z stykiem 30
87a- Styk który w stanie wolnym jest napięcie zasilania (z styku 30)

Styki cewki zazwyczaj można podpinać do woli (chodzi o polaryzację) problem pojawia się gdy w przekaźniku wbudowana jest już dioda która musi być w kierunku zaporowym podczas normalnego użytkowania.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 mar 2012, 07:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
zamieniasz miejscami 85 i 86 i po problemie .... jeśli przekażnik nietypowy innej firmy to dioda jeśli narysowana na obudowie to katoda ( od strony kreseczki ) do plusa ... na złomie jest tyle aut ,ze bez problemu dostaniemy bardzo wysokiej jakości przekażniki za grosze --perzekażnik z auta jest nieporównanie lepszej jakości jak nowy zakupiony w sklepie dla elektroników amatorów! :)

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 mar 2012, 12:32 
Użytkownik 70%

Dołączył(a): wtorek, 13 mar 2012, 12:23
Punkty: 154.00

Posty: 40
Flaga: Poland
Online: 1d 2h 7m 48s
Pojazd: DT 80 LC2
Mam w planach zrobienie czegoś takiego na razie mam jeden moduł -przerywacz do migaczy led z funkcją awaryjnych :D. zaprojektowałem coś takiego niestety jeszcze na 6V a instalacje mam już na 12V niepotrzebne straty ale trudno -cały czas na awaryjnych jeździć nie będę. przerywacz zrobiłem na tranzystorach bo po prostu tak chciałem takie widzimisię. Może wyjdzie trochą taniej bo nie zastosowałem przekaźników. Jako żarówki wykorzystam panele led diy składające się z 17 diod 3,5 x 3,5 cm . do tego chce dodać włączanie świateł(to już na przekaźnikach) i jakiś magiczny przycisk do odcięcia zapłonu jako zabezpieczenie powiedzmy w s51 stacyjka jest na widoku więc dlatego w przyszłości stacyjka z indywidualnym kluczem. W schemacie jest kilka niedociągnięć. Bierzcie go jako poglądowy

124


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
UNITI | Fixed by
.