Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zapłon do V8
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 10:15 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): czwartek, 8 mar 2012, 10:11
Punkty: 115.00

Posty: 7
Online: 2h 53m 36s
Pojazd: Motocykl
Cześć. Jestem nowy i myślę, że problem też jest nowy. Mam zabytkowy silnik v8, który chcę wstawić do moto. Kąt między cylindrami 90st. wykorbienia co 90st. dolniak. Silnik w oryginale miał klasyczny zapłon bateryjny, tzn. przerywacz, kopuła, cewka..... Mnie się jednak marzy praca silnika niezależna od baterii. Wymyśliłem sobie, że na koło zamach zamocuję magnesy, dam na blok silnika cewkę typu piła łańcuchowa, a wysokie napięcie z niej na kopułkę rozdzielacza. Mechanicznie wykonać dam radę, tylko całej reszty nie jestem pewien, tzn. czy to ma sens. Bo jak zrealizować zmianę kąta wyprzedzenia? Jak bym miał przerywacz, to nie ma problemu. Jakieś propozycje?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 10:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Witam

Jest to co prawda opis DC-CDI, ale właśnie do wielocylindrowców :

Multisparking DC-CDI

Może się przyda.

Wg moich domniemań musiałbyś mieć bardzo wydajną cewkę ładowania która dość "szybko" ładowała kondensator.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 10:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 sie 2008, 15:01
Punkty: 366.00

Posty: 53
Flaga: Poland
Online: 9d 16h 38m 1s
Pojazd: LC4
Witam widziałem ten artykuł w Radio-Elektroniku w latach 80 w języku polskim :) fajnie opisane ale kopiowanie sztywno rozwiązań technicznych z lat 80 .... sam artykuł dobrze opisuje problem --
Cytuj:
Bo jak zrealizować zmianę kąta wyprzedzenia?

wyprzedzacz mechaniczny lub elektroniczny pozostaje
zamieść w galerii ładne foty foty sprzętu do którego będzie budowany układ zapłonowy pomoże to ogarnąć temat

_________________
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam- Roman Dmowski


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 11:15 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): czwartek, 8 mar 2012, 10:11
Punkty: 115.00

Posty: 7
Online: 2h 53m 36s
Pojazd: Motocykl
Sprzęt jest aktualnie w kapitalce. http://www.vanpeltsales.com/FH_web/FH_i ... 0_V860.jpg Kręci się toto max 4000. Magnesy były by na średnicy ok. 300mm, więc zmiana pola powinna być dość raptowna. Jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie???


--Dodano czwartek, 8 mar 2012, 11:32 --

Dzięki Marek, ale dla mnie schematy elektryczne to czarna magia. Raczej szukam gotowych (kupnych) rozwiązań do złożenia w całość.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 12:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Podaj więcej na temat tego silnika , co to za marka model ? z kupnym moze być problem

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 13:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 sie 2008, 15:01
Punkty: 366.00

Posty: 53
Flaga: Poland
Online: 9d 16h 38m 1s
Pojazd: LC4
można zrobić zapłon na mikrokontrolerze ale najpierw trzeba znać parametry silnika zakres wyprzedzenia przy jakich obrotach ..? można skopiować dla ułatwienia mapę wyprzedzacza zapłonu z podobnego silnika

_________________
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam- Roman Dmowski


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 mar 2012, 14:17 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): czwartek, 8 mar 2012, 10:11
Punkty: 115.00

Posty: 7
Online: 2h 53m 36s
Pojazd: Motocykl
Wiadomości na temat tego silnika nie mam zbyt wiele. Moc 60 koni przy 3500, zapłony 1-5-4-8-6-3-7-2, wyprzedzenia nie znam, ale myślę, że wyprzedzenie wzrasta liniowo (w oryginale były ciężarki na sprężynach). Tu nie może być mowy o jakiejkolwiek precyzji. To ma stopień sprężania poniżej 7. http://www.vanpeltsales.com/FH_web/flat ... 8-60hp.htm Czy wyprzedzenie 2st. to wielkość realna??


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 11:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:27
Punkty: 1,555.00

Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 2d 9h 4m 56s
Pojazd: Zetor
Nie zawsze mechaniczny regulator wyprzedzenia realizował liniowe charakterystyki. Często były to charakterystyki skokowe. Ten gigantyczny silnik ma świetny bo prawie niemalejący Moment Obrotowy w zakresie 1000-4000RPM

Marek napisał(a):
...Wg moich domniemań musiałbyś mieć bardzo wydajną cewkę ładowania która dość "szybko" ładowała kondensator.


A wg moich pewnie trzeba będzie zastosować dwa układy, które będą obsługiwać po 4 garnki. Silnik nie obraca się zbyt wysoko.

FlatheadV860 napisał(a):
Czy wyprzedzenie 2st. to wielkość realna??

Nie. Raczej 20st w wartości max. Momentu Obrotowego.
Lepiej nie kopiować charakterystyk z "podobnych" silników. Ponadto pytanie czy był tam tylko jeden regulator??


Ostatnio edytowano piątek, 9 mar 2012, 11:38 przez pietras6v, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 11:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Cytuj:
A wg moich pewnie trzeba będzie zastosować dwa układy, które będą obsługiwać po 4 garnki. Silnik nie obraca się zbyt wysoko.


Tak też by szło, tyle że trzeba by 2 rozdzielacze odpowiednio ustawione względem siebie, bo raczej wątpię żeby szło przemodować seryjny rozdzielacz tak by pracował na dwa układy.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 11:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:27
Punkty: 1,555.00

Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 2d 9h 4m 56s
Pojazd: Zetor
Może zostawić jednak jeden rozdzielacz bo to "kunszt technologiczny" jak na tamte czasy a tylko zasilić kopułkę z dwóch wydajnych cewek pod CDI. Raz pracuje jedna obsługując 4-ry wyjścia a potem druga obsługując kolejne 4-ry wyjścia na świece. W takim układzie w aparacie trzeba będzie zastosować dwa wyzwalacze. Trzeba się zastanowić jak zrealizować zasilenie cewek CDI. Czy w ogóle musi to być CDI ??


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 11:51 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): czwartek, 8 mar 2012, 10:11
Punkty: 115.00

Posty: 7
Online: 2h 53m 36s
Pojazd: Motocykl
Cześć. Panowie, a jak widzicie możliwość zastosowania rozdzielacza z jakiegoś typowego V8 (przerywacz razem z regulatorem podciśnieniowym i kopułka). To pędzone z cewki na magnes na kole. A jeśli chodzi o moment, to te silniki w motocyklach chodzą bez skrzyń biegów, tylko sprzęgło, jakaś przekładnia o stałym przełożeniu i chłopaki dają od 20-160km/h bez żadnych szarpnięć. Jeśli kogoś interesują takie tematy to proponuję poszukać haseł typu flathead v8 motorcycle.

--Dodano piątek, 9 mar 2012, 11:57 --

Jeśli chodzi o moc iskry, to czy można dać wyjście z dwóch cewek w jeden punkt np. przez jakąś diodę?? Jeśli głupio piszę to nie śmiejta się.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 12:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:27
Punkty: 1,555.00

Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 2d 9h 4m 56s
Pojazd: Zetor
Kolego FlatheadV860 czy posiadasz rozdzielacz zapłonowy na tym silniku? Ile i jakich było tam regulatorów zapłonowych. Czy masz tam możliwość konstrukcyjną aby założyć alternator od motocykla ze stałymi magnesami w wirniku?? Czy może alternator z uzwojeniem wzbudzenia takim jak w dzisiejszych autach. Jakie zastosowanie ma mieć ten silnik bo nie doczytałem?
I dlaczego nie lubisz w tym wypadku akumulatora?

Przy ośmiu cylindrach to tak czy siak musisz mieć solidne zasilanie. W jakie napięcie i czy regulowane to się jeszcze okaże.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 12:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Cytuj:
Jeśli chodzi o moc iskry, to czy można dać wyjście z dwóch cewek w jeden punkt np. przez jakąś diodę?? Jeśli głupio piszę to nie śmiejta się.


Jakie cewki masz na myśli ? ładowania CDI czy WN ? Jeśli WN to zapomnij bracie ... przy pierwszej iskrze (albo nawet bez niej) dioda zrobi "L4" chyba że jakaś przemysłowa na kV... (w co wątpię bo ceny niezbyt ciekawe), natomiast jeśli chodziło Ci o cewki ładujące to jest chyba taka możliwość by podpiąć 2 pod jedno wejście tylko zależnie od połączenia dostaniemy albo 2x większe napięcie lub 2x większą moc (sugerowałem się tym że dzieciaki robią magiczne 12V w Romecikach łącząc cewki szeregowo, fabrycznie są równolegle dając 6V 20W).

Cytuj:
(przerywacz razem z regulatorem podciśnieniowym i kopułka)


Użyłbym same mechanizmy przyśpieszacza.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 12:32 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): czwartek, 8 mar 2012, 10:11
Punkty: 115.00

Posty: 7
Online: 2h 53m 36s
Pojazd: Motocykl
Oryginalnego zapłonu nie mam, ale był tam jeden przerywacz i jedna cewka. Regulator według mojej obecnej wiedzy był sprężynowy (odśrodkowy). Myślę, że alternator na magnesach stałych jest jak najbardziej realny ( swoją drogą, to wydoli taki bezpośrednio na wale, czy 500/min to mało?). Alternator ze wzbudzaniem wymusza baterię. Silnik ma być w moto.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 mar 2012, 12:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:27
Punkty: 1,555.00

Posty: 15
Lokalizacja: Warszawa
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 2d 9h 4m 56s
Pojazd: Zetor
Jedno pytanie. Jak chcesz uruchamiać ten silnik? Rozwiązanie do którego maleńkimi kroczkami się zbliżamy nie sprzyja dobremu uruchamianiu silnika. Szczególnie tego.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
UNITI | Fixed by
.