Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 6 maja 2019, 12:22 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Marka : yamaha
Model : xt 125
Rocznik : 1991
Typ :Cross
Opis problemu:Witam, od tygodnia zmagam się z problemem jaki sprawia mi owy Xt-ek. Napiszę etapami żeby było przejrzyście.

Kupiłem motor, zrobiłem szlif i wymieniłem tłok, poskładałem no i się okazało, że iskra jest tylko za pierwszym i czasem za drugim kopnięciem. Poszukałem w internecie możliwych przyczyn, ktoś napisał, że problem może rozwiąże nowy akumulator, więc kupiłem nowy akumulator taki jak zaleca producent w serwisówce 6N4A-4D, niestety nic się nie zmieniło, iskra nadal na tylko na pierwszym czasem drugim kopnięciu.

Drugą rzeczą jaką zrobiłem było sprawdzenie instalacji i mas, czyściłem styki, kostki i na nowo porobiłem masy, okazało się przy tym, że ktoś dodał od siebie jakiś regulator mimo już jednego tego orginalnego, więc go odpiąłem co dało małą poprawę jeśli chodzi o występowanie iskry.

Kolejną rzeczą była wymiana cewki WN (pod bakiem) wraz z kablem i fajką i tutaj już zauważalna poprawa, iskra mocniejsza i 7/10 kopnięć się pojawiała. Dało się nawet odpalić moto ale to tak za 60-80 kopnięciem. Motor jak już odpalił raz i pochodził 5 minut to palił nawet po godzinie za pierwszym kopnięciem. Problem był taki, że na drugi dzień trzeba było znów kopać 60-80 razy aby go zapalić (na pycha nigdy nie odpalił).

Następnym krokiem było czyszczenie gaźnika, myślałem, że to może paliwo nie dochodzi albo źle wyregulowany, ale nie to nic nie zmieniło. Sprawdziłem jeszcze 3 inne cewki WN (pod bakiem):
- orginalna była najgorsza, słaba iskra raz -dwa razy (0.3 omh przy 1.6 wymaganej w serwisówce)
- kolejna od hondy crm 125, honda normalnie pali za pierwszym razem na tym zestawie (0.8 omh - na tej motor dało się zapalić za 60-80 kopnięciem)
- kolejne dwie to nowe cewki WN od chinoli (0.9 omh iskra bardzo mocna, skacze po całej świecy, nawet czasem pokaże się po zakończonym kopnięciu z opóźnieniem o ok 1.5 sekundy - motor nie odpala)

Tutaj poniekąd sobie odpowiedziałem co jest przyczyną, gdyż żadna nie ma tyle ile jest w serwisówce czyli 1.6 omh +/- 10%, ale czy na pewno ?(serwisówka podaje dwie możliwości sprawdzenia cewki WN (pod bakiem), pierwszy przy wymaganej 1.6 omh wskazuje 0.8 omh, natomiast drugi sposób wymaga 6.6k omh +/- 20% i sprawdza fajkę kabel oraz cewkę, no i tutaj wartość już się mieści gdyż mój wynik to 7.2k omh). Owe pomiary dotyczą cewki WN od crm 125 (7/10 iskra/ kopnięć - tutaj jeszcze taka uwaga, jeśli przerwa między kopnięciami będzie ok. 6 sekund wtedy iskra jest zawsze), te 3 to tak jakby się gubiła przy szybkim kopaniu, moto odpala za 60-80 kopnięciem i jak jest rozgrzany to pali za pierwszym razem, rzadko drugim. Co jest przyczyną, że jak jest rozgrzany to odpala bez problemu?

Jeszczę parę uwag, które zamieszczam bo są istotne. Cewka ładowania 420 omh - wymagane 450 +/- 10%, cewka (pickup coil) pod deklem 266 omh - wymagane 265 +/- 10%, cewka WN (pod bakiem) wg jednego pomiaru zgodna wg innego nie jak ww.

Gdy odłączę impulsator iskra normalnie jest przy kopaniu, powinna? Proszę o pomoc, walczę już tydzień.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, proszę wziąć również pod uwagę, że mogłem gdzieś popełnić błąd, więc nie będzie dla mnie problemem sprawdzenie jeszcze raz instalacji itp.

Edit: Gaznik ustawiony na 2.5 powietrze i 2.5 obroty. Proba wezykiem wykazala 4mm czyli sie miesci 3.5 +\- 1mm. Dalej problem z iskra, raz jest raz nie ma, żółta wieksza, raz mala niebieska, raz brak. Jak poczekam miedzy kopnieciami 3 sekundy to jest 8\10 razy.

Edit: Impulsator nie ma regulacji. Gaznik przeczyszczony. Iskra raz jest raz nie: duza zolta, mala niebieska, brak, minimalna niebieska, brak, zolta, brak, duza zolta - tak to mniej wiecej wyglada jak kopie.

Edit: Kupilem druga juz swiece, iskra jednostajna lecz i tak sie gubi. Probowalem na " kielicha " do cylindra 3 razy i nie lapal, tylko za kazdym razem raz porzadnie strzelilo z wydechu. Regulowalem tez powietrze w gazniku na 2.5, 3.5, 4.5, 5.5 i 6.5 i nic to niestety nie dalo.

Edit: Probowalem na samym kablu z ominieciem fajki, gubi iskre nadal. Wzialem od kumpla fajke z przewodem od wsk i tez to nic nie zmienilo, nadal gubi i nie odpala. Czy to juz tylko modul moze byc ?


Ostatnio edytowano wtorek, 7 maja 2019, 21:51 przez lako17, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 6 maja 2019, 23:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
Witam zostaw gaźnik ... przyczyna raczej jest po stronie cewki statora podającej wysokie napięcie ... zrób kilka fotek bo nie wiadomo jak wygląda zapłon foto statora magneta ... CDI foto też wklej ...

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 12:34 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Yamaha xt 125 3YU1 1991
Tutaj przesyłam zdjęcia modułu, zdjęcia zapłonu prześlę za 2 godziny.
Mam pytanie jeszcze takie: czy to może być wina (ang. Rectifier, dosłowne tłumaczenie z google translator to "prostownik"), Wkleję tutaj zdjęcia jak powinien wyglądać orginał, a jaki jest włożony u mnie, dodam również schemat z elektryki z zaznaczonym elementem, o który chodzi.
Moduł oraz zdjęcie poglądowe kabli:
1611
1612

Rectifier zdjęcie nr 1 taki jaki powinien być, zdjęcie nr 2 taki jak ktoś zamontował u mnie, zdjęcie nr 3 schemat o co chodzi. 1615
1613
1614


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 12:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
w układzie jest zwykła dioda prostownicza zastosuj jakąś w plastykowej obudowie łatwej do przykręcenia ---zapłon od skutera chińskiego można użyć ...

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 13:15 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Aha... Rozumiem, że to i tak nie jest przyczyną? Można to z czegoś wykręcić, czy mus zamawiać w sklepie? Jak rozumieć skrót BE45 z tego "prostownika"?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 16:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
wymontować .... powinna mieć więcej jak 10 Amper --- mam gdzieś takie wymontowane wieczorem wstawię foto /// CDI możesz użyć tanie chińskie będzie działało .... na podmianę sprawdzisz czy zachowuje się tak samo jak stare

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 16:35 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Ok, zaraz podepnę chiński, tylko mam jeszcze pytanie, bo od impulsatora ida dwa kable, a w chinskim cdi z tego co patrzę idzie jeden. Co z tym zrobić i który wpiąć, a który nie?

Obiecane zdjęcia + cały schemat do cdi, biały i zielony to impulsator, który podpiąć pod ten jeden pin do chińskiego cdi, a co zrobić z drugim?
1622
1621
1620
1619
1618
1617
1616

16231614

--Dodano wtorek, 7 maja 2019, 18:01 --

Jak podpiac ten modul ? Sa schematy w googlach, ale zostaje mi kabel jeden od cewki zaplonowej i jeden od impulsatora.

16251624

Tutaj dolaczam historie orginalnego : 1626
Pomaranczowy - cewka WN
Zielony i Bialy - impulsator
Czarny - masa
Czerwony i Brazowy - cewka zaplonowa ( pod deklem )

Ktore kable mam podlaczyc do chinskiego modulu, co zrobic z pozostalymi?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 20:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
fajne fotki od razu chętniej się odpisuje :)
generalnie do CDI testów najlepiej używać modułów z przewodami ... bo te z gniazdem mają różne rozkłady pinów a wyglądają tak samo ...
---przewody od impulsatora jeśli są 2 to jeden na masę .... jeśli ciężko będzie odpalał zamienić je miejscami ... powoduje to zmianę fazy impulsu
.... przewody od cewki ładującej CDI czyli ta nawinięta cieńszym przewodem 1 na masę najczęściej czerwony z paskiem do CDI
...cewka nawinięta przewodem grubym zasila światła to uzwojenie nie ma dla nas znaczenia przy odpalaniu motocykla ...
wyjście z CDI na cewkę WN (wysokiego napięcia ) -- i to jest całe podłączenie ... pokaż jeszcze jaka tam jest cewka

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 20:58 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Ja sam sobie już nie wierzę, patrzyłem 4 cewki, 2 przewody i 2 fajki teraz jest taka: 1627

A przed chwilą zamówiłem taką nową (niby do suzuki 125 gn 125 4t niby zamiennik DENSO): gdzieś ktoś pisał, (może bzdury), że ta co mam "ma za mało zwojów i niby z tego powodu iskra jest słaba, a jak się lekko kopnie to jej nie ma", u mnie jak się szybko kopie to nie ma, jak wolno to jest ale tylko za 1 i 2 razem, a jak zrobię przerwę 4 sekundy między kopnięciami to częściej. Jutro jeszcze odłącze masy od stacyjki i przełącznika on/off, aby wykluczyć zwarcie do masy, 1628

Niestety nie mam tego z kablami, poszperam może trafię na jakiś schemat z dokładnie takiego CDI.

Więc tak:
- zielony lub biały (impulsator) jeden do pinu drugi na masę lub odwrotnie.
- czerwony i brązowy (cewka ładująca CDI) brązowy na masę, a czerwony do pinu modułu
- pomarańczowy (wyjście z CDI na cewkę WN)
- czarny (masa) do ramy
- teraźniejsza cewka WN ma dwa wyjścia, nie ma masy "na sobie", są oznaczone czarnym i zielonym kolorem


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 21:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
szukanie zostaw ... to bardzo prosta instalacja rozumiem podłączasz cewkę tą wyżej zielony pin cewki do masy ... ( to najbardziej popularna cewka do 4T ...chińska parametry ma wystarczające ) dalej CDI --- widzę ,że przekombinowałeś tyle zakupów :) zaraz wklejam fotę CDI

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 21:21 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Nie, nie - 3 cewki inne miałem od kumpli, ale teraz już nie wytrzymałem, ja z tym walczę już ok. 12 dni.
Tak, zielony do masy, czarna wsuwka natomiast to pomarańczowy do modułu czyli wyjście z CDI na cewkę WN.
Zostawić szukanie w sensie, owego zwarcia, tak ?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 21:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
to jest za proste aby to nie działało :) używasz sprawdzonego CDI z wiadomymi wyprowadzeniami ... czyli wiesz gdzie wejście impulsu... gdzie wyjście na cewkę WN .... podłączasz i musi działać ... jedynym elementem starym zauważ jest cewka ładująca CDI na statorze ... jeśli objaw będzie ten sam a nie wymieniłeś tylko tej cewki oznacza ,że to ona jest przyczyna usterki -- właśnie ta cewka jest bardzo częstą przyczyną uszkodzeń zapłonu ---cienki przewód wysokie napięcie ...dostaje przebicia ... jest już stara czyli izolacje na przewodzie miała czas skruszeć ....

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 21:50 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): poniedziałek, 6 maja 2019, 12:11
Punkty: 60.00

Posty: 7
Online: 7h 35m 16s
Pojazd: xt 600 3tb
Możliwe, 28 lat tam siedzi, jutro jeszcze tylko ten cdi sprawdzę, jak nie to wymieniam cewkę, tymczasem dzięki za podejście i fachowe rady, niestety tematu jeszcze nie zamykam :/

--Dodano środa, 8 maja 2019, 19:02 --

Na wstepie, bardzo dziekuje Panie Krokodyl za zainteresowanie tematem i pomoc " zielonemu " w rozwiklaniu problemu - dziekuje. Problemem byl modul, podpialem owy chinski i pali. Czy mozna tutaj wrzucic w temat, schemat chinskiego modulu wraz z legenda co, jak i gdzie aby ktos mogl skorzystac?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 12 maja 2019, 19:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
zamysł forum przynajmniej z mojej strony jest taki aby w przystępny sposób edukować innych ... dzielić się wiedzą dawać wędkę ...a nie rybę :) schemat wyprowadzeń CDI każdy powinien sam odszukać u sprzedawcy zapłonu --- chińskie CDI potrafią wyglądać tak samo natomiast wyprowadzenia są różne ... forumowicz naprawiacz musi znać podstawy ... w innym przypadku gubi się sens forum //// wyprowadzenia CDI praktycznie wszystkich chińskich CDI można odszukać na innych stronach naszego forum

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.