Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 17 mar 2013, 19:58 
elektroużytkownik

Dołączył(a): niedziela, 17 mar 2013, 10:50
Punkty: 90.00

Posty: 4
Online: 4h 42m 40s
Pojazd: Simson 70/5/3M
Witam serdecznie.

Mój problem opisywałem na forum http://www.zaplon.fora.pl, jednak tam chyba nikt nie zagląda skoro działa już nowa wersja tego forum.

Jestem bardzo zainteresowany zrobieniem ShiftLight'a w moim motocyklu. Mam w nim elektroniczny zapłon Ducati Energia, natomiast obrotomierz będzie zamontowany z Fiata 125P lub Poloneza, to akurat mało ważne, bo przecież taki układ jest uniwersalny, najbardziej liczy się typ zapłonu, czyli CDI, a tu schemat CDI Ducati Energia:

779

Tu jest zrobiony schemat ShiftLight'a pod Forda Focusa bodajże:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1200922.html

Chodzi mi tylko o sygnalizację zbyt wysokich obrotów, czyli schemat trzeci.
R7 z tego co widzę to 1kOhm? ale nie jestem pewien...

Do tego programowalna dioda Zenera:
http://www.elportal.pl/pdf/k04/05_01e.pdf

Więc myślę, że układ będzie uniwersalny dla zapłonów CDI. Z tego co mówił Krokodyl napięcie zasilania w zapłonie CDI rośnie proporcjonalnie do obrotów, i to od Krokodyla właśnie dowiedziałem się, że trzeba wziąć zasilanie z zielonego kabla (w Ducati Energia) czyli z zasilania CDI.
krokodyl napisał(a):
Witam zielony to zasilanie .... układ musisz podpiąć przez diodę i dzielnik napięcia z rezystorów ... będzie działało


Zastosowałem się do Jego wskazówek i narysowałem prowizoryczny schemat tej kontrolki:

781

Schemat jest oczywiście do poprawy, bo np. brakuje w nim wartości R4 i R5, a także nie jestem pewien czy R2 ma wartość 1 kOhm(ale z tego co wynika z pierwotnego schematu pod focusa to 1kOhm dla żarówki, 10kOhm dla LED), a także nie znam mocy wszystkich użytych rezystorów, tych wartości nie potrafię dobrać, bo nie znam się na elektronice niestety aż tak.

Znalazłem za to prosty kalkulator do obliczenia elementów w dzielniku napięcia, w czwartym poście tego tematu:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1042341.html

Chętnych i znających się na rzeczy prosiłbym o uzupełnienie tego schematu i poprawki.

EDIT:
Po długiej rozmowie z kolegą, wyszło na to, że nie da się zrobić uniwersalnej kontrolki, bo napięcie generowane przez cewkę zasilania CDI w różnych prądnicach jest różna. Wyszło też na to, że muszę zmierzyć max napięcie generowane przez tą cewkę, bez dodatkowych obciążeń, bo i tak jest już obciążana przez moduł. Mając tą wartość trzeba tak dobrać R4 żeby napięcie było znośne dla TL431 i BC547... Następnie muszę znać prąd generowany przez cewkę( nie wiem jak to zmierzyć....) i obliczyć R5 tak, żeby prąd płynący przez TL431 i złącze baza-emiter też była znośna dla tych elementów.A i oczywiście trzeba znać max napięcie dla TL431 i BC547 a także max prąd dla TL431 i BC547 dla złącza B-E, z not katalogowych nie potrafię tego odczytać... A miało być tak pięknie :evil:


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 18 mar 2013, 17:22 
Konstruktor 80%

Dołączył(a): sobota, 15 wrz 2012, 09:51
Punkty: 543.00

Posty: 103
Flaga: Poland
Online: 21d 15h 5m 30s
Pojazd: Husaberg
Witam

załóżmy ze wysokie obroty to po wyżej 300V wytwarzane przez cewkę ładującą CDI schemat OK dodaj jeszcze kondensatory 2 szt 0.1 uF równolegle do R5 i drugi od punktu po miedzy R2 i R3 do masy nie będziesz miał zakłóceń -- wartości rezystorów R4 około 10 razy większa wartość od R5 -- podepnij 100 K i 10 K przy 300V będziesz miał około 30V na R5 -- powinno działać rezystora R2 mniejsza wartość od 0.47 do 2,2 k


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 7 lip 2013, 17:19 
elektroużytkownik 0%

Dołączył(a): wtorek, 12 lut 2013, 22:43
Punkty: 45.00

Posty: 5
Online: 11h 50m 20s
Pojazd: inny
Zainteresuj się układami LM2907 i LM2917.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.