Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 11:23 
Użytkownik 30%

Dołączył(a): czwartek, 17 maja 2012, 08:12
Punkty: 190.00

Posty: 22
Online: 17h 12m 23s
Pojazd: motocykle
Czołem!
Jestem zainteresowany Waszym zapłonem do testów w motocyklu Junak (ten stary prawdziwy :) ) z 63 roku.
Z mojej strony głównym pytaniem jest: co informuje moduł o położeniu wału korbowego?
W motocyklu zamontowany jest alternator 12V po części z aprili leonardo po części konstrukcja własna, altek daje 12V, więc temat zasilania jest bezproblemowy.
Alternator pracuje w oleju i wydaje mi się że miałbym problem z dołożeniem klasycznego impulastora (metaliczne drobinki mogły by zakłucać jego pracę), ponadto stator nie posiada cewki do zasilania CDI więc wymagany byłby CDI z zasilaniem(własna przetwornica DC-AC)

W jaki sposób wprowadzane są mapy zapłonu (nie ukrywam, że elektronik to ze mnie żaden :) ) i czy ewentualnie jest możliwość przełączenia map(on ile da się wprowadzić więcej map) ?


Motocykl ma dość mocno przebudowany silnik (mechanicznie, rozrząd, głowica, wydech,dolot) narazie śmigam na oryginalnym iskrowniku który posiada odśrodkowy przyspieszacz zapłonu....... z kórego jest problem zdjąć charakterystykę a chciałbym mieć wpływ na zapłon i sprawdzić co się dzieje przy innych jego konfiguracjach.

Pomożecie? :)
W razie czego chętnych na taki zapłon było by duuuużo więcej, myślę że z dość konkretnym zwrotem w postaci informacji co się dzieje z silnikiem, wraz z wykresam z hamownii (bo takie rzeczy też są prowadzone)

Damian


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 14:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
http://www.zaplon.fora.pl/konstrukcje-p ... y,163.html Tutaj już ktoś był od Junaka, impulsator może pracować w oleju w większości japońców tak jest. Nie ma problemu też jak używał byś platynek czy co tam masz do wyzwalania zapłonu. 2 mapy zmiana na kierownicy wgrywa się je wcześniej, sam użytkownik nie dostaje oprogramowania więc lepiej żebyś się zdecydował na jakieś konkretne ustawienia. Trzeba ustawić czujnik odpowiednio wcześnie i tą wartość wpisuje się do programu. Ile taki silnik kręci obrotów?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 16:03 
Użytkownik 30%

Dołączył(a): czwartek, 17 maja 2012, 08:12
Punkty: 190.00

Posty: 22
Online: 17h 12m 23s
Pojazd: motocykle
Z platynek chcę zrezygnować bo.....to w przypadku junaka robi masę problemów (kaska kół zębatych-na każdym kole luz co daje mniejszą precyzję, krzywka współpracuje z odśrodkowym przyspieszaczem-zdublowanie układów mechanicznego i Waszego- za dużo zmiennych =za dużo problemów :) )
Impulsator może pracować tylko z czasem drobinki metalu będą się do niego "czepiały" i niestety może się skończyć jazda-wolę nie ryzykować.
Ponadto junak jako czteropak znacznie łatwiej i bezpieczniej odpala gdy przy kopaniu zapłon jest dość mocno opuźniony, zrobić na mechanice taki układ to sporo zachodu a tak można to załatwić krzywą wyprzedzenia co też jest ogromnym plusem.
Rozumiem że musiałbym mieć najpierw ropracowaną mechanikę układu a dopiero można działać z elektroniką.
Mechanikę tj. mocowanie czujnika położenia wału (jaki on by nie był) ?
Silnik na drugim biegu pod obciążeniem wykręcił ostatnio 7,500obr/min.
Chciałbym mieć też "kaganiec" bo takie kręcenie najzdrowsze nie jest nie posiadam obrotomierza a "kaganiec" nie pozwalał by na przekręcenie silnika, obecnie układ rozrządu przechodzi kurację odchudzającą co pozwoli na wyższe obroty ale nie ma co szaleć przy tak starej konstrukcji.
Wiem, że "ktoś" był i chyba nawet wiem kto :) tylko, że z tego niewiele wyszło a Wasz obecny układ jest naprawdę fajny, ma duże szanse zostać dość łatwo zaadaptowany do silnika.

Damian


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 16:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Filtra tam nie ma jakiegoś ? Nie wiem jak to wygląda w tym silniku wewnątrz ale impulsatorowi to nie powinno przeszkadzać. W jakiejś hondzie widziałem na wałku rozrządu impulsator do zapłonu , ale to już TY musisz wymyślić jak to zamocować może być czujnik ze skuterka impulsator indukcyjny albo hallotron taki jak masz w samochodzie. Nie wiem co sie tak boisz tych drobinek nic się mu nie stanie na 99%.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 16:34 
Użytkownik 30%

Dołączył(a): czwartek, 17 maja 2012, 08:12
Punkty: 190.00

Posty: 22
Online: 17h 12m 23s
Pojazd: motocykle
Układ smarowania jest przerobiony więc i miejsce na filtr pełnoprzepływowy się znalazło :)
Wsumie to można i tak popróbowaćwielkiego problema nie ma, wsumie to nawet jest jedno eleganckie miejsce na niego :)

Czy forum jest zainteresowane też alternatorami czy tylko zapłony?

Damian


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 16:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Alternatorów nie naprawiamy czy przewijamy, ale jak coś masz popsute to załóż temat może coś poradzi się.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 17:03 
Użytkownik 30%

Dołączył(a): czwartek, 17 maja 2012, 08:12
Punkty: 190.00

Posty: 22
Online: 17h 12m 23s
Pojazd: motocykle
bardziej chciałem się pochwalić elektrownią do Junaka ale spoko :),

Generalnie elektrownia jest bazą niezależnego i niezawodnego zasilania z myślą o dobrych światłach i układzie CDI.

Damian


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 sie 2013, 17:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
To zakładaj temat w konstrukcjach i fotki do galerii wrzuć może masz też jakiś filmik :D


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 26 sie 2013, 22:13 
elektroużytkownik

Dołączył(a): środa, 3 lip 2013, 21:46
Punkty: 90.00

Posty: 2
Online: 3h 6m 49s
Pojazd: skuter
witam ja wczesniej pisałem że jestem zainteresowany testami.Mapa u mnie jest normalna jak w każdym 4t 50cc-200cc czy jak tam bo teraz jeżdżę na module china cdi dc od 4t 50cc i jest dobrze jeśli przyśpieszam jade tylko na wolnych obrotach skuter potrafi nierówno chodzić ale koryguję to zmianą położenia impulsatora.W elektronice jestem w miare oblatany interesuje sie tym więc podłączenie nie sprawiłoby mi problemu.Silnik z piaggio x9 125cc siedzi obecnie w chinolu wszystko sam przekładałem od silnika po robienie instalacji od podstaw na zapłon.Pozdrawiam i prosze o odp


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 11 wrz 2013, 16:06 
elektroużytkownik

Dołączył(a): środa, 11 wrz 2013, 15:45
Punkty: 85.00

Posty: 1
Online: 22m 26s
Pojazd: 139QMB
Witam

trafiłem na ten wątek przeszukując internet w poszukiwaniu informacji o zapłonie CDI w chińskich silnikach 139QMB i podobnych. Mam skuter z ww silnikiem i standardowym modułem CDI (a nawet 2 takie moduły w tym jeden z regulacją). Niestety zarówno wymiana modułów jak i dowolne zabawy regulacją nic nie wnoszą. Wnioskuje więc, że tak jak wiele innych produktów z różnych dziedzin życia, tak i posiadany przezemnie moduł jest jedynie marketingowym wytworem a regulacja jest w jego przypadku ozdobą.
Poszukiwałem więc rzetelnej informacji o różnicach w parametrach modułów CDI dla małych silników o pojemności 50 - 80 cm. I w zasadzie moje poszukiwania niewiele dały. Rozrzut cenowy oferowanych przez różnych sprzedawców modułów jest znaczny (od poniżej 10 zł ! do ponad 150) przy bardzo skromnym opisie lub w zasadzie braku opisu.
Zainteresował mnie Wasz projekt i jeśli tak małe jednostki są w zakresie Waszych zainteresowań to chętnie wezmę udział w testach Waszego CDI.

Pozdrawiam.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 13 wrz 2013, 21:56 
Użytkownik 30%

Dołączył(a): czwartek, 17 maja 2012, 08:12
Punkty: 190.00

Posty: 22
Online: 17h 12m 23s
Pojazd: motocykle
Dawid napisał(a):
To zakładaj temat w konstrukcjach i fotki do galerii wrzuć może masz też jakiś filmik :D



Czołem!
Chwilę mnie nie było bo miałem lekkie zwiększenie ilości głów w rodzinie :)
Obecnie na czymś takim śmigam:
https://plus.google.com/photos/10157177 ... 2931060625

Nad czymś takim pracuję do rozwierconego silnika:
https://plus.google.com/photos/10157177 ... 0642392817

95% robót wykonałem sam, włącznie z przewijaniem stojana alternatora (teraz jest dwufazowy).

Chciałbym pchnąć nieco temat w przód więc muszę zadać kilka pytań:
-jakiego wymagacie impulsatora (względnie co polecacie żeby nie było problemów)
-jak długi musi być "wyzwalacz" na kole magnesowym dla impulsatora?
-czy moduł jest zabezpieczony przed skokami napięcia w instalacji np. awaria regulatora napięcia i ładowanie w okolicach 20 i więcej Voltów? (nie miałem takiej sytuacji ale chciałbym wiedzieć :) )

Damian


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 13 wrz 2013, 22:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Dobrze jak by był 2 przewodowy , może być ze skuterka, wyzwalacz nie musi być długi starczy że będzie np 50* przed GMP napotykał impulsator , jak przekroczysz 18V to motor zgaśnie na 30s.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 13 wrz 2013, 22:39 
Użytkownik 30%

Dołączył(a): czwartek, 17 maja 2012, 08:12
Punkty: 190.00

Posty: 22
Online: 17h 12m 23s
Pojazd: motocykle
czyli w zasadzie muszę wykonać "ramkę" pod typowy impulsator, nakleić tigiem kawałek paska blachy, określić krzywą i czekać na przesyłkę? :)

Damian


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 13 wrz 2013, 23:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Mniej więcej tak.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 14 wrz 2013, 09:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
Damian napisał(a):
czyli w zasadzie muszę wykonać "ramkę" pod typowy impulsator, nakleić tigiem kawałek paska blachy, określić krzywą i czekać na przesyłkę? :)

Damian


pasek wkleić tak aby zaczynał się na 5 stopniach kończył na 40 stopniach

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.