Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 22 mar 2012, 11:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Witam
Jako iż brat kupił sobie Ogara 205 (Zjadacza Żarówek) z polskim silnikiem 023 w którym to prądniczka wytwarza zabójcze dla otoczenia 20W w 6V :mrgreen: problem pojawia się gdy chce kupić głupią żarówkę nie dość że france kosztują jak woda na pustyni to i trzeba naginać po nie z 15km na miasto. Tak więc myślę nad przezwojeniem tego ustrojstwa na 12V i więcej mocy.
Fabrycznie posiada to to 2 cewki świetlne 6V10W połączone równolegle co daje 20W.

Teraz proszę o weryfikację moich domniemań ;)

1.Dla 12V wystarczyło by dać 2x tyle zwojów co jest teraz, ale moc pozostanie ta sama.
2.Załóżmy że teraz jest 150x0.6mm to jeśli jakimś cudem nawinę 300x1mm to moc również powinna nieco się zwiększyć ?

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 24 mar 2012, 10:24 
elektroużytkownik

Dołączył(a): środa, 29 lut 2012, 19:12
Punkty: 85.00

Posty: 2
Lokalizacja: Bytów-okolice
Flaga: Poland
Online: 7h 5m 44s
Pojazd: Huaqvarna CR390
Uwe/Uwy=nwe/nwy P=U*I stąd widać, że skoro nawiniesz 2x tyle zwojów zakladając o tej samej średnicy, to dwukrotnie zwiększy ci sie wartośc napięcia a tym samym moc czyli bedzie to ok 20W na cewke. Wartośc prądu nie powinna raczej przekroczyć 1,5A.
Odnośnie punktu drugiego to wydaje mi sie ze z cewki uzyskasz jeszcze wiekszą moc bo nawiniesz grubszym drutem tym samym prad może być większy. Nie wiem czy sie zmieści ogólni tyle uzwojeń i czy nie będzie sie za bardzo grzało
pozdrawiam


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 24 mar 2012, 15:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 sie 2008, 15:01
Punkty: 366.00

Posty: 53
Flaga: Poland
Online: 9d 16h 38m 1s
Pojazd: LC4
to nie perpetum mobile :) brać pod uwagę należy jeszcze współczynnik przenikalności rdzenia napięcie wzrośnie proporcjonalnie do dodanych zwojów czyli dwa razy więcej zwojów to dwa razy większe napięcie jednak bilans mocy ulegnie minimalnie poprawie o kilka % -- po prostu rdzeń nie jest w stanie przenieść większej mocy ! Skąd bierze się to kilka % .. poprawa sprawności czyli przy większym napięciu mniejsze prądy a co za tym idzie mniejsze straty na rezystancji !

_________________
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam- Roman Dmowski


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 26 mar 2012, 22:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Sprawa ogarnięta zarzuciłem zamiast 2 cewek z Rometa jedną z Simsona 12V 42W jutro to muszę zmontować w moto.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 26 mar 2012, 22:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
A koło magnesowe ogarnie z polem żeby ta cewka jakąś moc oddała? Można takie 2 na raz zastosować?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 26 mar 2012, 22:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Wg testu "śrubokrętowego" nie zauważyłem różnicy w sile magnesów między magnetem z Simsona a Rometa, a co do dalszych wiadomości to może jutro jak brat raczy przynieść ściągacz do magneta w Romecie.

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 27 mar 2012, 20:43 

Dołączył(a): piątek, 2 mar 2012, 20:37
Punkty: 1,555.00

Posty: 53
Online: 44d 21h 56m 31s
Pojazd: Opel
Test śrubokrętowy nie jest miarodajny. Jak złapiesz 3 Waty mocy więcej, to będzie sukces. Sprawę ładnie wytłumaczył admin. Ja dodam, że więcej zwojów to większa indukcyjność i większy spadek napięcia przy zwiększeniu obciążenia.
Jednak zawsze jest coś za coś. Za łatwość zakupu żarówki będziesz miał większą "dyskotekę", czyli zmiany napięcia w zależności od RPM.
Z pustego i Salomon nie naleje... Magnesy pewnie mają już "kilka" lat. Nawet w Simsonie przy starym magnecie trudno było uzyskać moce znamionowe. Po wymianie na nowe musiałem dołożyć ukrytą żarówkę bo paliło te właściwe...
A że "siła" magnesów ma wpływ na zapłon nie muszę już chyba przypominać.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 28 mar 2012, 00:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
jack63 pożyjem zobaczym ;) Na razie wciąż czekam na tej pieroński ściągacz wrrrr.

Cytuj:
musiałem dołożyć ukrytą żarówkę bo paliło te właściwe...

Norma zwłaszcza jak się kupi chińskie wzmacniane...

Żarówki to on do teraz pali nałogowo już mi się zapas skończył 6V wszelakich bo te to jeszcze chwile potrzymały, bo na 12V nie zdążę z placu wyjechać i już cima...

Cytuj:
A że "siła" magnesów ma wpływ na zapłon nie muszę już chyba przypominać.

Tu akurat jest gitarka bo silnik od 24lat jeszcze nie miał zapłonu grzebanego (szok jak ściągałem dekiel a tu uszczelka jeszcze i fabryczne cechy na statorze)

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 28 mar 2012, 14:23 

Dołączył(a): piątek, 2 mar 2012, 20:37
Punkty: 1,555.00

Posty: 53
Online: 44d 21h 56m 31s
Pojazd: Opel
Faktycznie bez ściągacza trudno poradzić. Jakbyś mieszkał blisko Krakowa to mam takowy. Jak będziesz kupował, to uważaj na zakończenie śruby naciskającej na czop wału korbowego. Unikaj stożków! W zasadzie powinien byc specjalny naciskacz pozwalający na obrót śruby względem niego, ale wystarczy zatoczona na płasko śruba - kąt prosty do osi aby nie "zjeżdżała" na bok pod naciskiem. Wały Rometów w mojej ocenie były tak miekkie ze prawie "gumowe" łatwo uszkodzić nakiełki w czopach.
Ale siła magnesów mniej zależy od grzebania a więcej od ilości lat od daty produkcji..


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 28 mar 2012, 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 lut 2012, 12:37
Punkty: 1,051.00

Posty: 103
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10d 10h 9m 13s
Pojazd: Maras-Tech SM xx
Cytuj:
...Jak będziesz kupował...


Hahaha ma załatwić i tyle, a czy kupi pożyczy jego sprawa. Jego zdychacz więc nich on się martwi o sprzęt serwisowy (a to że ja przy tym robię to inna sprawa bo niestety on się dopiero wtajemnicza...), a nie załatwi to będzie tak jak jest. Co do zakończenia śruby zobaczymy co załatwi...(bo o filtr powietrza już się 3 tydzień domagam tyle szczęścia że z Simsona pod pasowałem) O wałach w polskich wynalazkach się nie wypowiem żeby nie urazić konstruktorów i projektantów...

Cytuj:
...Ale siła magnesów mniej zależy od grzebania a więcej od ilości lat od daty produkcji..


Wiem miałem na myśli że pali bezproblemowo zimny, ciepły - kranik, 2-3 podpompowania, kop i chodzi ;) Fakt z mojej poprzedniej wypowiedzi można wysnuć taki wniosek jak Twój ;)

_________________
Zdravim =MRS=
Obrazek
Elektronika A/D, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
UNITI | Fixed by
.