Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 15 kwi 2015, 17:45 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Witam.
Od pewnego czasu borykam się problemem układu zapłonowego Polini Electronic Ignition, który zakupiłem używany do skutera 50cc. W skład wchodzi iskrownik z kołem magnesowym, moduł CDI i cewka wysokiego napięcia. Po podłączeniu całości okazało się, że nie ma iskry, ale jakieś tam napięcie jest wytwarzane bo po włożeniu probówki neonowej do kabla wysokiego napięcia lampka w niej delikatnie mruga podczas kopania kopnikiem. Jako, że mam też seryjny zapłon, podłączyłem cewkę Poliniego do seryjnego układu zapłonowego i silnik odpalił i pracował normalnie. Moim zdaniem wykluczało by to uszkodzenie cewki WN. Za kolejny obiekt badań obrałem moduł CDI, wydłubałem płytkę PCB z obudowy modułu zalanego jakąś gumowatą żywicą żeby sprawdzić czy któryś z elementów elektronicznych nie jest spalony lub uszkodzony. Niestety podczas usuwania żywicy uszkodziłem kondensator poliestrowy i nie mam pojęcia jakie ma on parametry żebym mógł kupić nowy i wlutować. Dodam, że nigdzie na internecie nie znalazłem schematu tego CDI gdyż cały ten układ zapłonowy ma już pewnie kilka lat ( na pewno nie jest pierwszej świeżości). Przeglądałem różne schematy innych przykładowych układów CDI i widziałem, że taki kondensator ma z reguły napięcie 400V ale nie wiem jaka ma być jego pojemność. Na samym kondensatorze nie ma oznaczeń bo albo się starły albo odkleiły się razem z żywicą i nie mam możliwości znalezienia ich. Nie jestem pewny na 100% czy powodem braku iskry jest uszkodzony moduł CDI jednak nie widzę innego wyjścia dlatego też zabrałem się za jego demontaż i ewentualną naprawę co poskutkowało również tym, że podczas wydłubywania żywicy uszkodziłem kilka elementów. Proszę o pomoc gdyż nie znam się zbytnio na układach zapłonowych a kupno nowego modułu na razie nie jest realne gdyż są one nie dostępne a gdyby nawet to ich cena jest dość wysoka. Sam układ nie jest taki prosty jak w innych układach zapłonowych gdyż ten układ posiada regulację kąta wyprzedzenia zapłonu (poprzez obracanie podstawą iskrownika). Stąd też uważam, że cały uklad jest nieco bardziej rozbudowany niż te które mają stały kąt wyprzedzenia zapłonu.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 kwi 2015, 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Foto do galerii wstaw.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 16 kwi 2015, 12:08 
Użytkownik 20%
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 sty 2015, 13:49
Punkty: 55.00

Posty: 17
Lokalizacja: Nysa
Online: 1d 11h 4m 41s
Pojazd: TA600V
Wydaje mi się, że lepiej byłoby sprawdzić moduł CDI poprzez układ do testowania sklecony z cewki akumulatora transformatora i jakiegoś generatora- niż go rozpruwać i oglądać elementy elektroniczne...
Jeśli to CDI AC to nie warto chyba dłubać- pełno tanich chinoli znajdziesz na aukcjach- jakiś na pewno dopasujesz.
Regulacja wyprzedzenia zapłonu na podstawie też chyba nie oznacza, że moduł jest jakiś bardziej skomplikowany- może po prostu można precyzyjnie tu ustawić statyczne wyprzedzenie zapłonu?
Ja bym szedł w zamienniki...


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 16 kwi 2015, 15:40 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Nie zrozumieliśmy się do końca. To jest zapłon można powiedzieć sportowy,tuningowy. Założenie zamiennika mija się z celem bo całość chyba nie będzie pracować tak jak założył to producent (tak mi się wydaje)? A poza tym znalezienie do tego układu zamienników jest dość, żeby nie powiedzieć bardzo trudne. Gdyby to był zwykły seryjny zapłon to pewnie założył bym byle jaki moduł chiński współgrający i pracujący z nim i po kłopocie, ale w tej sytuacji chcę koniecznie zreanimować to oryginalne CDI (o ile ono jest przyczyną braku iskry). Po prostu nie biorę pod uwagę zamienników i innego kombinowania. Nie jestem elektrykiem więc nie jestem pewien czy to zapłon AC czy DC. Z tego co wiem to zapłon AC generuje sobie napięcie z iskrownika a DC bierze je z akumulatora a tutaj ewidentnie są uzwojenia, które generują napięcie, poza tym jest też dodatkowe, które może zasilać np. światła w pojeździe. Co do tego, że można było zbudować układ testujący moduł, to tak jak wspomniałem, nie jestem elektrykiem więc po prostu nie przyszło mi to na myśl. :)

Dawid, jeśli chodzi o zdjęcia to nie mógłbym po prostu na razie wrzucić ich na hosta i podać linki, a w niedalekiej przyszłości kiedy będę miał już dostęp do galerii wrzucić je tam ?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 16 kwi 2015, 15:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Wrzuć do galerii, przecież możesz od razu, nie ma żadnych ograniczeń.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 16 kwi 2015, 18:08 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Nie wiem czy komuś wpieprzyłem się w album, czy to album ogólny ale dodałem zdjęcia do folderu " Zdjęcia do działu " Diagnostyka"". Jeśli robię coś źle to proszę mnie poprawić.

EDIT:
Poprawione.

1444144014391438144114421443


Ostatnio edytowano sobota, 18 kwi 2015, 07:08 przez banan4u66, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 17 kwi 2015, 15:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Stator i cewka wygląda fajnie lekki itd a w module już szału nie ma żadnego układu cyfrowego tam nie widzę. Kondensator 1uF 400V , 1,5uF coś takiego daj i będzie dobrze. Jak znikła iskra to pewnie padł wcześniej tyrystor , zrób jeszcze raz foto gallery/image.php?album_id=7&image_id=1438&view=no_count tylko żeby było widać napisy na elementach. A wstawia się do postu tak wgrywanie-zdjec-i-dodawanie-ich-do-postu-t23.html fotki się pokażą wtedy w temacie, popraw ten poprzedni post i już będzie super.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 17 kwi 2015, 19:24 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Okej, jeszcze dziś wrzucę foto.


Może rzeczywiście układ nie robi jakiegoś większego wrażenia jeśli chodzi o stopień zaawansowania ale w rzeczywistości moduł jest o wiele większy od tych np. chińskich kostek z alledrogo więc coś tam musi być bardziej rozbudowane wg. mnie, ale może się mylę. Kolejna porcja fot :

1451145014491448144714461445

Właśnie, jeden z elementów w którymś rogu płytki zaznaczyłem białym markerem. Podczas usuwania masy urwała się jedna z nóżek ale udało mi się ją bez problemu przylutować z powrotem. Nie wiem czy będzie konieczność jego wymiany ale na wszelki wypadek kupię jak już zrobię sobie wykaz elementów które mam dokupić. A, i przy okazji, na drugiej stronie płytki, na której są tylko te dwa kondensatory widoczne jest, że z tego mniejszego elektrolita oderwała mi się izolacja z napisami. Odgrzebałem ją z masy i dałem facetowi w sklepie żeby dobrał mi taki sam kondensator. Problem tkwi w tym, że teraz kiedy cała izolacja jest z niego zerwana nie wiem jaka była biegunowość tego kondensatora żeby móc prawidłowo wlutować nowy. Da się to jakoś określić ?

--Dodano niedziela, 19 kwi 2015, 06:43 --

Pomoże ktoś?

--Dodano poniedziałek, 20 kwi 2015, 19:08 --

Zależy mi na w miarę szybkiej naprawie tego CDI.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwi 2015, 20:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Tyrystor znajdziesz idąc po ścieżce od przewodu impulsatora. Do modułu przychodzi 12V z akumulatora? Masz w tym motorze jakiś wyświetlacz?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwi 2015, 20:48 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Ten zapłon nie jest zasilany z akumulatora. Wyświetlacza nie mam.

Ale od impulsatora idą dwa przewody. Więc jak poznam która to ścieżka ?

--Dodano poniedziałek, 20 kwi 2015, 20:57 --

Cały zapłon jest zasilany z iskrownika. Generalnie od cewek idą przewody czarny, czerwony, zielony i niebieski. Zielony i niebieski to na pewno przewody od impulsatora. Wszystkie 4 kolory są spięte w kostkę i wchodzą do modułu. Natomiast z modułu wychodzi kolor brązowy, żółty i czarno-czerwony. Żółty i brązowy podłącza się do cewki WN kolorami i zostaje czarno-czerwony, który moim zdaniem służy do gaszenia. Oprócz tego z iskrownika wychodzą przewody biały, pomarańczowy i czarny na których podczas kopania pojawia się 12 V czyli jest to zasilanie np świateł.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwi 2015, 21:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Jeden z impulsatora idzie na masę , a drugi pójdzie na bramkę tyrystora.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwi 2015, 21:28 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Kurde, nie mogę po ścieżkach dojść gdzie jest ten tyrystor. Tak samo datasheet nie wiele mówi.

--Dodano poniedziałek, 20 kwi 2015, 21:32 --

Albo to jest PH61 PZTA44 albo 258S8 ale nie wiem już sam. Powinien mieć trzy nogi.

--Dodano poniedziałek, 20 kwi 2015, 21:47 --

Dobra.chyba znalazłem. A jak to nie to, to kupię kilka i wymienię wszystkie.

--Dodano wtorek, 21 kwi 2015, 15:36 --

Oczywiście w sklepie nie dostałem tyrystora. Facet nie mógł go zidentyfikować po symbolu. Ustaliliśmy, że może jest to ten 258S8 PHm0327 A2. Pod szkłem widać, że jest troszkę jakby spuchnięty więc to chyba świadczyło by o uszkodzeniu.

Mam chyba sprawcę całego zamieszania. Po wy lutowaniu obudowa się rozpadła i zostało tylko tyle. W środku widać, że ta napylona warstwa półprzewodnika jest przepalona. Problem tylko w tym, że nie mogę nigdzie dostać takiego elementu, da się go czymś zastąpić ? 14541455


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 kwi 2015, 18:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... -800R.html , weź jakiegoś BT151 na 800V i będzie dobre, tylko w wersji THT bo smd chyba nie ma.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 kwi 2015, 18:24 
Użytkownik 20%

Dołączył(a): środa, 15 kwi 2015, 17:22
Punkty: 120.00

Posty: 19
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 1d 3h 14m 13s
Pojazd: -
Czyli jeśli dostanę taki to będę musiał obciąć w nim nóżkę od anody ? Bo tu była obcięta i przylutowana tylko katoda i bramka.

--Dodano wtorek, 21 kwi 2015, 18:28 --

Tak w ogóle to dzięki wielkie za poświęcony czas i fachowe podejście. Jak złożę to wszystko do kupy to odezwę się czy działa. :)


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 kwi 2015, 21:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Anodę masz na tym cyplu u góry... Patrzyłeś do noty katalogowej?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.