Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 30 sty 2018, 20:13 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
Marka :Suzuki
Model :Gn 400
Rocznik :1980
Typ : Motocykl
Opis problemu:
Witam wszystkich
Robię przekładkę kompletnego zapłonu dc cdi pochodzącego z gn 125 wraz alternatorem, moduł w sumie to chińska kopia i on jest podejrzany.
Mechanicznie wszystko jest skończone ale problem mam z kątem wyprzedzenia.
Silnik odpala bez większego problemu, ale przy badaniu stroboskopem wychodzi na to że iskra na obrotach poniżej 2tys występuje w gmp przy obrotach powyżej 2 tys opóźnia o jakieś ponad 10 stopni
a później wraz ze wzrostem obrotów wzrasta wyprzedzenie spowrotem do gmp.

Patrząc na to:
https://www.youtube.com/watch?v=_xTca1zbwAM
i wykres wyprzedzenia tego modułu
https://is.alicdn.com/img/pb/520/178/26 ... 7_1625.jpg
To nie w ten sposób powinno działać.

Oryginalny zapłon prawdopodobnie skokowo zmieniał wyprzedzenie, miał 2 wypustki na magnecie, pojedyncze okrągłe, jeden 10 stopni przed gmp a drugi 35 stopni przed gmp i to przyjąłem jako punkty występowania zapłonu, być może to zły pomysl

Możliwe też że ja źle zrobiłem wypustek na magnecie, początek wypustka jest w osi impulsatora przy 10* przed gmp.
Chociaż tak samo jest w gn 125 i długość wypustka też zrobiłem taką jak gn 125.

Panowie podpowiedzcie coś lub nakierujcie bo niby odpala i wkręca się to jednak mnie to trochę niepokoi.
Jutro będę podpinał oryginalny moduł od gn 125 i zobaczę jeszcze jak on się zachowuje

Pozdrawiam
Wojtek

---------------------------
Tutaj działa podobnie jak w moim przypadku
https://www.youtube.com/watch?v=hTLcidZge38


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 4 lut 2018, 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Cześć , pokaż foto twojego zapłonu

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 7 lut 2018, 19:38 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
Zdjęcia tego ustrojstwa.


Podłączyłem moduł ogyginalny od gn 125 i było lepiej. Przyspieszacz działał prawidłowo bo iskra na wolnych była mniej więcej w gmp i ze wzrostem obrotów przesuwała się w stronę znaku 10* przed gmp.
Ogólnie mam problem ze stroboskopem bo nie czyta mi impulsów z przewodu WN. Nie wskazuje obrotów ani nie miga. Ale sam w sobie jest sprawny bo na innym silniku działa bez zarzutu.
Wydaje mi się że jest jakiś problem z zakłóceniami bo przypadkiem chwyciłem przewód plusowy i stroboskop zaczął pokazywać jakieś dziwne obroty.

Teraz mam jeszcze na stanie moduł od gn 250 teoretycznie charakterysytka podobna do gn 125, będę probował też na nim coś odpalać.

Jeszcze mam pytanie jaka jest maksymalna odległość impulsatora od znacznika na magnecie przy której powinno to poprawnie działać?

15831582158115801579


Ostatnio edytowano środa, 7 lut 2018, 21:14 przez wojtek278, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 7 lut 2018, 20:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Popraw zdjęcia bo nic nie widać , jaką masz ustawioną szczelinę powietrzną ?

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 7 lut 2018, 21:18 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
A jak je poprawić bo próbuje i nic z tego a robię tak jak napisane w poradniku

Szczelina według pomiarów miała mieć ok 0,5 mm ale czy tyle faktycznie wyszło to w sumie nie sprawdziłem...
Jutro to sprawdzę


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 7 lut 2018, 23:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Wgraj na jakiś zewnętrzny serwer ,choć na chwile się utrzymają ...

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 8 lut 2018, 12:53 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po skopiowaniu linkow z galerii dziala...


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 lut 2018, 11:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Zrób jeszcze zdjęcie magneta tak żeby było widać z różnych perspektyw , jak na moje to znacznik powinien być o połowę niższy a szczelina minimalna .

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 lut 2018, 18:25 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
Szczelina jest na minimum, nie mam jak zmierzyć dokładnie bo impulsator jest w deklu. Jak go delikatnie dogiąłem to już rysował o wypustek.

Wypustek jest taki wysoki bo fabrycznie siedziało magneto o większej średnicy i przy takiej wysokości wygodniej było mi zamocować impulsator do oryginalnego mocowania. Czy wysokość robi jakąś różnicę?
Podpinałem go pod oscyloskop i daje normalnie dodatnią i ujemną połówkę sinusa.


Dzisiaj próbowałem z modułem od gn 250.
Według serwisówki działać ma tak:
Obrazek

i teraz powiedz mi kiedy ma przeskakiwać iskra?
Na początku dodatniej połówki czy na końcu ujemnej?

Według tego co jest na tym rysunku to zapłon powinien wystepować w punkcie 1 czyli na końcu ujemnej połówki.
Wtedy wszystko było by ok bo strzelała by w punkcie 10* przed gmp bo tam się kończy mój znacznik. A wyprzedzenie też powinno chodzić dobrze.

W praktyce iskra jest kiedy pojawia się dodatnia połówka czyli od razu mamy full wyprzedzenie.
Sprawdzałem przy zdjętym zapłonie i przy zbliżeniu wkrętaka na oscyloskopie pojawiała się dodatnia połówka i strzelała iskra na świecy.
Po odsunięci od impulsatora mignęła na oscyloskopie ujemna połówka i zero akcji na świecy.

Silnik odpala ale noge urywa jak odbije bo teoretycznie zapłon jest ok 30* przed gmp.
Stroboskop dalej nie łapie mi sygnału z przewodu wn.
Tak jak pisałem wyłapuje mi jakieś śmieci na przewodzie zasilającym i co dziwne migając na magneto pokazuje okolice pełnego wyprzedzenia.

Czemu te wszystkie moduły nie działają tak jak zakładam że powinny działać.
Podpinam to zgodnie ze schematem, impulsator i cewka to te które współpracują fabrycznie z tymi modułami (przynajmniej tymi
dwoma od gn 125). Miejsce wypustka też jest zdjęte z fabrycznego magneta,teraz akurat przerobione pod gn 250.


Zdjęcia magneta:
Obrazek
Obrazek

Obrazek


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 9 lut 2018, 22:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
A przykładałeś jedno magneto do drugiego tak żeby punktem zerowym było miejsce na klina ? Próbowałeś zamieniać miejscami przewody z impulsatorA ?? Wyzwalanie masz zboczem narastającym.

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 10 lut 2018, 09:22 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
Czyli powinno wyzwalać tak jak pisałem wcześniej, jak z impulsatora zjedzie znacznik, nie licząc jakiegoś wewnętrznego opóźnienia modułu.
Punkty zapłonu sprawdzałem kątomierzem, nie porównywałem klina bo wydaje mi się że to nie ma znaczenia. W przerobionym magnecie mam piastę ze stożkiem przenitowaną ze starego magneta a miejsce mocowania impulsatora też jest inne.

Czujnikiem zegarowym wyznaczałem gmp a później kątomierzem ustawiałem sobie bazowe wyprzedzenie czyli te 10* przed gmp.
Później zaznaczałem gdzie w tym momencie jest oś impulsatora i tam wyznaczyłem koniec metalowego wypustka.
Ale jak proponujesz to porównam te magneta bo mam wszystko luzem na warsztacie.

Przewody też zamieniałem i różnicy nie było.

A masz jakiś pomysł dlaczego mój stroboskop nie działa ?


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 10 lut 2018, 10:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Co do stroboskopu , fajkę masz z rezystorem przeciwzakłóceniowym ? Próbowałeś stroboskop z innego źródła zasilić ?
Jeśli Ci odbija kopka to prawdopodobnie za wczesny zapłon , ale też sam "proces" odpalania trzeba wyczuć bo mi pewnego razu husqvarna 570 tak oddała że mało kolanem zębów sobie nie wybiłem :lol:
Jakie napięcie wychodzi z czujnika położenia wału ?

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 11 lut 2018, 15:04 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): wtorek, 30 sty 2018, 18:48
Punkty: 85.00

Posty: 13
Online: 5h 26m 27s
Pojazd: cz 350
Amplituda sygnału z impulsatora to około 2 wolty
Fajki faktycznie mają rezystory ale jedna ma chyba 5k a druga koło 20k.
Zasilałem stroboskop z osobnego akumulatora i też nie chodził.

Wczoraj trochę poprzymierzałem magneta do siebie i w magnecie od 250 i 125 znacznik kończy się około 10* przed gmp. W moim jest tak samo.
Długość wypustka zależy od modelu.

Poskładałem też wczoraj prowizorycznie zapłon w fabrycznym motorku gn 125 i podpiąłem oscyloskop i przy kręceniu rozrusznikiem działa tak jak powinno. Nie wiem co na większych obrotach, ale jak odpale to porównam z filmikiem z pierwszego posta.
Filmik niżej:
https://megawrzuta.pl/download/7d20880a ... 02611.html

Cholera do góry nogami ten film ;P


Na razie się wstrzymuje i jak skończę i uruchomię silnik od gn 125 to sprawdzę jak się zachowuje oryginalny moduł i ten chiński.
Kumpel ma mi też podesłać drugi moduł do gn 250 ale sprawdzony i działający to jego też będę testował.
Musze upewnić się chociaż że moduły które mam są 100% sprawne i zachowują się przy wyższych obrotach tak jak powinny.
Jak coś uda mi się ciekawego ustalić to będę pisał.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 15 lut 2018, 11:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
wojtek278 napisał(a):
Marka :Suzuki
Model :Gn 400
Rocznik :1980
Typ : Motocykl
Opis problemu:
Witam wszystkich
Robię przekładkę kompletnego zapłonu dc cdi pochodzącego z gn 125 wraz alternatorem, moduł w sumie to chińska kopia i on jest podejrzany.
Mechanicznie wszystko jest skończone ale problem mam z kątem wyprzedzenia.
Silnik odpala bez większego problemu, ale przy badaniu stroboskopem wychodzi na to że iskra na obrotach poniżej 2tys występuje w gmp przy obrotach powyżej 2 tys opóźnia o jakieś ponad 10 stopni
a później wraz ze wzrostem obrotów wzrasta wyprzedzenie spowrotem do gmp.

Patrząc na to:
https://www.youtube.com/watch?v=_xTca1zbwAM
i wykres wyprzedzenia tego modułu
https://is.alicdn.com/img/pb/520/178/26 ... 7_1625.jpg
To nie w ten sposób powinno działać.

Oryginalny zapłon prawdopodobnie skokowo zmieniał wyprzedzenie, miał 2 wypustki na magnecie, pojedyncze okrągłe, jeden 10 stopni przed gmp a drugi 35 stopni przed gmp i to przyjąłem jako punkty występowania zapłonu, być może to zły pomysl

Możliwe też że ja źle zrobiłem wypustek na magnecie, początek wypustka jest w osi impulsatora przy 10* przed gmp.
Chociaż tak samo jest w gn 125 i długość wypustka też zrobiłem taką jak gn 125.

Panowie podpowiedzcie coś lub nakierujcie bo niby odpala i wkręca się to jednak mnie to trochę niepokoi.
Jutro będę podpinał oryginalny moduł od gn 125 i zobaczę jeszcze jak on się zachowuje

Pozdrawiam
Wojtek
Witam
wklejam post bo na niego odpowiadam dyskusja jest już w toku i nie chce robić zamieszania nie uwzględniając następnych ...
więc z wykresu jaki wkleiłeś oraz filmiku na YT wynika ,że zapłon powinien mieć jeden długi znacznik a nie 2 oddalone od siebie wiec i CDI powinno być zastosowane od własnie takiego magneta z długim paskiem gdzie początek paska to znacznik najniższych obrotów natomiast koniec wyznacza najwyższe obroty .... więc dla porządku czy wraz z magnetem wymieniane było CDI?

---------------------------
Tutaj działa podobnie jak w moim przypadku
https://www.youtube.com/watch?v=hTLcidZge38

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 15 lut 2018, 11:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 40s
Pojazd: KTM
następna uwaga zauważyłem,że znacznik sam prawdopodobnie dorobiłeś ... musi być wykonany z miekkiej styali lekko namagnesowanej ... to ważne -- impulsator będzie działął ale,,,, przy obrotach przy zakłuceniach poziom pola magnetycznego z czujnika nie namagnesowanego jest na tyle słaby ,że zakłucenia bedą miały wpływ na odczyt czujnika położenia wału

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.