Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 28 lut 2012, 21:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
Przeniesiony z Zaplon.fora.pl

Witam wszystkich!
Problem wziął się sam z siebie, podczas zwykłej jazdy. Moto zaczęło prychać i tracić obroty. Na obrotach jałowych gasło od razu, dopiero trzymając gaz wysoko, KTM nie gasł. Nie było na to reguły, raz było lepiej raz gorzej. Czasami zapalał normalnie i można było jeździć cały dzień, a raz od razu tracił chęć do jazdy. Ostatnio jest po prostu źle. Moto ciężko się odpala i tylko trzymane na odkręconej manetce nie gaśnie.
Po wykręceniu świecy i sprawdzeniu iskry okazało się że jest słaba.

KTM posiada zapłon CDI SEM TM 14-05.

Po sprawdzeniu oporu na stojanie wyszło (w nawiasie podaje wartości z manuala):
czerwony/zielony: 1752Ohm (1777Ohm)
czerwony/czarny: 1731Ohm (1754Ohm)
czarny/zielony: 22,5Ohm (23Ohm)
żółty/niebieski: 0,3Ohm (0,2Ohm)

Opory na cewce wysokiego napięcia (w nawiasie podaje wartości z manuala):
czerwony/zielony: 48,2kOhm (47kOhm)
czerwony/czarny: 48,1kOhm (47kOhm)
czerwony/pomarańczowy: 0Ohm (0Ohm)
wyjście na świecę/czarny: 2,0 kOhm (2,0kOhm)

Podczas pomiaru napięcia ze statora w czasie kopania kopką, na kablu czerwonym MAX napięcie wynosi 12V (manual podaje minimalnie 40V), stator oraz magneto zostały dokładnie wyczyszczone.

Stąd moje pytanie, czy warto kupować nowy stator? Czy może problem leży gdzie indziej?

Pozdrawiam!

FOTO (skasować spację po imageshack)
imageshack. us/m/202/3598/zdjcie0542.jpg
img96.imageshack. us/img96/89/zdjcie0540g.jpg
imageshack. us/m/546/8341/zdjcie0541u.jpg
imageshack. us/m/190/6978/zdjcie0556q.jpg

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zgodnie z zapowiedźiami relacjonuję co nastąpiło:
Pomimo dobrych chęci uratowania statora misja się nie powiodła. Stator w pewnym momencie przestał całkowicie się odzywać. Zniknęło nawet napięcie wzbudzenia na zielonym kablu.

Podjąłem decyzję o kupnie statora firmy Electrex World, model ST 5500L, koszt ok 700pln...
Złożyłem wszystko, zapłon został ustawiony "pośrodku".
Moto odpaliło bardzo ładnie, trzymało obroty i wkręcało się bardzo ładnie. Jednak...

Jednak po przejechaniu kilku kilometrów wyraźnie zaczęły spadać jałowe obroty, moto zaczęło nierówno pracować, strzelać mocno przy odpuszczeniu gazu podczas jazdy. Po przejechaniu ok 7km musialem wracać trzymając moto "na gazie". Zajechałem do domu i LC4 "zdechł'. Odezwał się raz i to było wszystko z jego strony. Nie miałem czasu spróbować odpalić go znowu na zimno z powodu wyjazdu.

Zatem: zapłon? zawory?(były regulowane "przy piwie" ;) jakieś 10km temu, w tym 7km ostatniej jazdy) czy może coś jeszcze innego?

Pozdrawiam, niedługo wrzucę kilka fotek nowego statora, oraz cewki wysokiego napięcia którą zrobił mi krokodyl (umieszczona jest pomiędzy dwoma chłodnicami na ramie, nie grzeję się zbytnio, więc wykluczam to jako przyczynę awarii).

Obrazek

UPDATE(17.02.2012): Minął prawie rok, a ja dalej jestem w czarnej dupie. Dzisiaj moto wraca od mechanika gdzie sprawdziliśmy zawory po raz 5, sprawdziliśmy czy nie przeskoczył łańcuszek rozrządu, wymienialiśmy świece, regulowaliśmy gaźnik, przetarte kable, bawiliśmy się z poziomem paliwa itp itd.

Dzisiaj je zabieram i zobaczymy co się uda znaleźć.

Tak przy okazji, stator nowy, cewka nowa, magneto wyczyszczone, wypolerowane, ochuchane. Jeszcze jedno pytanie, czy ktoś mógłby odpowiedzieć jaką siłą przyciągania dysponują magneta w waszych LC4? Czy po przyłożeniu do niego metalowego śrubokręta ciężko jest go oderwać? Pamiętam że w moim komarze magneto było silniejsze niż w LC4, może to właśnie to??? :(

Witam, relacjonuje jak wygląda sprawa:


Sprawdziliśmy oporowości na nowym sotjanie firmy Electrex: (w nawiasie wartości z manuala)
czerwony/zielony: 1672 Ohm (1777 Ohm)
czerwony/czarny: 1653 Ohm (1754 Ohm)
czarny/zielony: 27.1 Ohm (23 Ohm)

Wątpię żeby problem leżał po stronie stojana, jest nowy i wszystkie wartości (biorąc pod uwagę innego producenta niż oryginalny) są bardzo zbliżone do podawanych w manualu.
Obrazek

Sprawdziliśmy napięcia podczas kopania oraz pracy motocykla, wyszły bardzo niskie, około 10 razy mniejsze:

LC4 napięcie wzbudzenia podczas pracy około 0.7V
http://youtu.be/3FVADZxIQSw

LC4 napięcie na CDI podczas pracy około 30V
http://youtu.be/IvKpp42JdRA

LC4 napięcie CDI wzbudzenia podczas kopania 0.15V
http://youtu.be/G03EfR_1XDo

Na starym statorze napięcia, było bardzo podobnie.

Wniosek? ROZMAGNESOWAŁO SIĘ MAGNETO?!?

To jest model bez akumulatora.
Światła podczas jałowych obrotów świecą słabo, w nocy przy tym jechać by się nie dało, natomiast po wkręceniu się już na około 1500rpm zaczynają świecić lepiej ok 2x. Można to porównać do jakości świateł w starej WSK 125..


CZY ZNALAZŁBY SIĘ KTOŚ UPRZEJMY DO POŻYCZENIA MAGNETA DO SPRAWDZENIA? :roll:

Stare zdjęcie (stare okleiny) przed awarią ale trochę widać, teraz jakość świateł jest podobna:

Obrazek
Obrazek

Mieliście Panowie racje, multimetr cyfrowy nie nadaje się do tego typu pomiaru, błąd przekraczał momentami 1000% mierzonej wartości.

Zmierzyliśmy napięcie na statorze (pomiędzy czerwonym i czarnym kablem ze statora) podczas pracy moto oscyloskopem, wyszło około 225V, poniżej zdjęcie oraz film:

Jedna kratka na oscyloskopie odpowiada 50V

http://youtu.be/Tx_hxs6r1Zc

Kod:
http://img641.imageshack.us/img641/1669/201202231035.jpg


wybaczcie mocno ściśniętą oś X, pierwsze kroki z oscyloskopem :P

Zastanawia fakt spadania napięcia podczas zwiększania obrotów, jakieś pomysły??????????? :evil:

Jeszcze jeden film z oscyloskopem, doskonale widać spadek napięcia na czerwonym kablu podczas wzrostu obrotów!!!!!!

http://youtu.be/PD1ndVL1i64


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 29 lut 2012, 15:36 
elektroużytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 20:28
Punkty: 59.00

Posty: 4
Lokalizacja: Rybnik
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 10h 52m 25s
Pojazd: YZ 250
Witam. Na moje oko spadek napięcia podczas wzrostu obrotów jest spowodowany krótszym czasem ładowania kondensatora czy jak kto woli cewki WN


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 29 lut 2012, 18:01 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): środa, 29 lut 2012, 17:43
Punkty: 141.00

Posty: 13
Lokalizacja: Rzeszów
Flaga: Poland
Online: 16h 51m 1s
Pojazd: Citroen Berlingo, Honda NES 125
hmmmm.......
Proponuję od sprawdzenia poprawności ustawionego kąta zapłonu, kiedyś miałem podobny przypadek ze klin na magnecie mi trochę ścięło i działało podobnie jak ty opisujesz.
Sprawdź regulator bo to napięcie coś wysokie.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 29 lut 2012, 18:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2012, 23:06
Punkty: 4,928.00

Posty: 821
Lokalizacja: Radziechowy okolice Żywca
Flaga: Poland
Pochwały: 1
Online: 131d 9h 8m 38s
Pojazd: *
To jest zasilanie CDI tam występują wysokie napięcia...


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 29 lut 2012, 21:54 
elektroużytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 18:33
Punkty: 81.00

Posty: 1
Online: 1h 51m 6s
Pojazd: KTM LC4 620 GS 1995r.
Witam, zapłon sprawdzałem przesunięty skrajnie w prawo i w lewo i nic to nie zmieniło. Silnik dalej prychał i nierówno pracował więc zostawiłem jak było.

Co do tego spadku napięcia przy zwiększaniu obrotów, to czy we wzorze na prace napięcie nie jest odwrotnie proporcjonalne do natężenia? Jeśli tak to sprawa wyjaśniona :)

--Dodano poniedziałek, 16 kwi 2012, 23:42 --

Widzę brak zainteresowania tematem. W każdym razie moto naprawione.

Krokodylu, kolego nie dotrzymałeś słowa i nie odezwałeś się z elementami potrzebnymi do testów pomimo tego że sam to zaproponowałeś a ja przypominałem się wielokrotnie.

_________________
http://www.youtube.com/user/whati7f3ar/videos


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.