Zapraszamy na nową odsłonę forum

Prosimy nie zakładać nowych wątków ani nie odpowiadać na istniejące
gdyż dotychczasowa wersja zostanie zlikwidowana.

Wejdź na nowe forum

Strefa czasowa: UTC [ DST ]



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 22 mar 2015, 20:22 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
Witam wszystkich forumowiczów
Mam taki problem z układem zapłonowym (pacjent to Piaggio 125 silnik leader), ponieważ motocykl który posiadam mam bez modułu (był CDI DC) jednak chciałbym zamontować w nim moduł CDI AC. Dlaczego akurat tak? Ponieważ moduł który chcę zamontować posiada możliwość regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu (moduł to progcdi).
Teraz moje pytanie. Czy próbował ktoś takiej sztuczki i czy to w ogóle ma prawo bytu.
Według mojej oceny jest taka szansa, ale jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.
W instalacji DC nie ma cewki zasilającej moduł napięciem AC.
1. Czy jest możliwość zasilić taki moduł zewnętrznie np przetwornicą w taki sposób aby to działało.
2. Od czego można by ewentualnie zaimplementować taką przetwornicę.
3. Czy są różnice w cewkach zapłonowych WN z instalacji AC a DC.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 22 mar 2015, 20:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lut 2012, 21:08
Punkty: 1,825.00

Posty: 167
Online: 38d 8h 52m 28s
Pojazd: Serwis pojazdów
Siema, po przeczytaniu Twojego postu 5sec na zastanowienie , wpisanie w gogle i co sie nam nasówa dc to ac ...

_________________
1588


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 09:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 5s
Pojazd: KTM
Witam musisz mieć przetwornicę to na początek ... dalej parametry CDI programujesz samodzielnie
przetwornica temat trudny do zaadoptowania z innych urządzeń... .
Chciałeś dla siebie do testów jedną sztukę czy kupić w większej ilości ?

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 16:24 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
W motoryzację się bawię tzn robię dla przyjemności z pasji nie dla biznesu, dlatego interesuje mnie jedna sztuka, jako test czy to się w ogóle tak da, bo zakupiłem Piaggio x8 i chcę zmienić moduł właśnie raz to z racji ze go nie było a dwa lubię mieć kontrolę nad parametrami pracy silnika. Jeśli mi się to uda to z pewnością się podzielę doświadczeniami na tym forum.

Zacząłem już drążyć temat budowy bo faktycznie zaadoptować będzie trudno. Brak mi jednaj trochę danych do parametrów tej przetwornicy, dlatego niektóre z nich zgaduję, ale do końca nie jestem pewien czy to będzie działało.
Jeśli bym mógł prosić o parametry do potwierdzenia.
Myślę że:
- napięcie wyjściowe powinno wynosić ok 200VAC (progcdi przyjmuje 50-300VAC)
- moc ok 500mA (to i tak już chyba za dużo)
- częśtotliwość ok 15kHz (częstotliwość trochę większa od obrotów maksymalnych silnika jakie może osiągać, przy założeniu że jeden obrót wału to 1Hz - tego na 100% nie wiem bo nie badałem)
Jeśli kolega Krokodyl ma większe doświadczenie w temacie to prosił bym o podpowiedź czy dobrze myślę.....

Z tego co rozeznałem wiem że to nie będzie zbyt kosztowne przedsięwzięcie jeśli chodzi o budowę takiej przetwornicy (w ramach części) jednak brak mi wiedzy w tym temacie i to głównie po nią się zwracam do szanownego forum.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 20:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 5s
Pojazd: KTM
przetwornice mamy sprawdzone bardzo dobrze działające
czytając Twoje pytania ... tematu samodzielnie nie przeskoczysz zauważ gdyby był prosty PROGCDI były by sprzedawane z przetwornicą
sprawdź w instrukcji progcdi jak dokładnie możesz ustawić mapę przyspieszacza w sensie ile punktów na mapie do zaprogramowania plus czy skok miedzy punktami można zmieniać ? i skąd ta zależność że małe pojemności silnika inne CDI duże inne ... skoro można je programować ... zapytaj sprzedawcę najlepiej zanim zakupisz

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 21:26 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
Sterownik już mam na stole, zakupiony w celu edukacyjnym tak że jak sie go nie da wykorzystać teraz to może kiedyś sie przyda np do glebogryzarki abo coś.
Co do parametrów pracy to jest to najnowszy model w wersji "plus" z możliwością programowania dwóch map na przełączniku ze skokiem co 500obr w zakresie do 19tys obr, jest również dobór silnika 2T lub 4T (opóźnianie lub przyspieszanie zapłonu), oraz ustawianiem odcinki dla każdej mapy z osobna. W mojej ocenie to przyzwoite parametry sterownika poza jednym właśnie mankamentem czyli pracą tylko w instalacji AC.
Skoro kolega krokodyl uznaje że sobie nie poradzę samodzielnie z tematem przetwornicy to uznaję tą opinię bo pewno tak jest, tym bardziej że jak sam powiedzial "mamy dobrze dzialającą przetwornicę" to wiem że temat jest rozpracowany i przemyślany.
Czy jest zatem szansa , nie wiem jak to nazwać, przetestować (chociaż jest napisane że dobrze dzialająca to raczej przetestowana), wypożyczyć ( może bardziej właściwe słowo oczywiście nie za darmo) taką przetwornicę "od was"


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 21:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 5s
Pojazd: KTM
do testów jest zrobione kilka sztuk przetwornic mają wzmacniacze niezależne z polaryzacją ujemną i dodatnią do wykorzystania --
PROGCDI jakim impulsem realizowane jest wyzwalanie ? dodatnim czy ujemnym i jak dokonuje się zmiany opcji polaryzacji impulsu wejściowego ? Punkty co 500 RPM ok może być ale po wyżej 4000 natomiast przy silnikach 4T od 1200 do 2500 co 200 RPM było by pożądane ...

napisałeś
Cytuj:
dobór silnika 2T lub 4T (opóźnianie lub przyspieszanie zapłonu),


to zupełnie niezrozumiałe przecież te parametry sam ustalasz !

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

tutaj zrobiliśmy pomoc do tworzenia map zapłonu dla naszych programowanych CDI -- też mamy 2 mapy z tym ,że krzywa ustawiana jest bardzo precyzyjnie do dyspozycji jest 28 punktów w każdej mapie ustawianych na dowolnie wybranych RPM

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 21:58 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
Z tego co się orientuję wyzwalanie jest realizowane plusem i nie ma raczej możliwości zmiany.
zdaję sobie sprawę że w zakresie niższych obrotów lepiej by było tworzyć mapę co 200obr/min ale jest co 500.... podobno nie można mieć wszystkiego.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 22:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 5s
Pojazd: KTM
powinni tak napisać soft aby w zakresie do 3000 RPM ustawiać co 200 RPM a po wyżej co 500 RPM to nie jest trudne --- Masz jakieś inne możliwości poza motocyklem na sprawdzenie PROGCDI ?

oscyloskop ??

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 mar 2015, 22:49 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
Ten pierwszy wskazany link przez Ciebie nie działa prawidłowo.
Co do drugiego to zapoznałem się już wcześniej z tą pomocą i jest ok.
Znam również możliwości waszego sterownika bo się nim interesowałem jednak już teraz wiem po rozmowie w innym wątku aby temat sterownika potraktować edukacyjnie, stąd moja decyzja w kierunku progcdi i jego zakupu (edukacyjnie). Bo póki co nie ma nic sensownego na rynku, z wyjątkiem EMU które również posiadam edukacyjnie w moim drugim motocyklu ale to już inna bajka, nie będe zakładał do 125-ki EMU po to tylko aby sterować sobie zapłonem, bo to jakby kupić sobie la ferrari i jeździć nim na zakupy.
Możliwe ze tak właśnie to wygląda z progcdi i jego oprogramowaniem jednak że tak powiem to nie moja dziedzina więc daję wiarę mądrzejszym w tym temacie.
Co do możliwości sprawdzenia progcdi poza motocyklem to nie posiadam oscyloskopu, jeszcze się nie dorobiłem, ale mogę powiedzmy udostępnić prog-a jeśli to ważne i da odpowiedź na jakieś pytanie, które komuś się przyda w przyszłości, skoro i tak póki co leży bezużyteczny.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 25 mar 2015, 22:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lut 2012, 22:47
Punkty: 1,398.00

Posty: 525
Lokalizacja: Wrocław
Flaga: Poland
Online: 116d 9h 12m 5s
Pojazd: KTM
Nasz CDI 3v1 nie ma wbudowanej przetwornicy można traktować edukacyjnie z powodów przede wszystkim czasowych ... nie mamy na tyle czasu aby za każdym razem od nowa tłumaczyć zasady programowania /// zasady działania przyspieszacza co od czego zależy ....dążymy do stworzenia bazy danych typowych silników aby wgrywać gotowe mapy wcześniej ustalone jako optymalne dla danego typu silnika.
Jest już nowszy model na większych procesorach CDI 5v7 ... zintegrowany z przetwornicą dużej mocy znajdę czas zrobię opis działa już na poziomie drogich wyczynowych programowanych CDI do wyboru dwie dowolne niezależne mapy programowane precyzyjnie w całym zakresie ... można nim będzie zastąpić takie poszukiwane zapłony jak ICU10 do Husaberga lub zastąpić TM1405 od KTM przy uszkodzonym statorze ... zapłony do dużych skuterów Piaggio Peugeot ,,,
Do Twojego CDIPROG na jakie napięcie chcesz przetwornicę .... ma to służyć do testów odpalenia ... Przy 350 V iskra jest na 10 milimetrów ... maksymalne jakie mamy 500V natomiast do testów wydaje mi się ,że wystarczy 170V

_________________
Przesłanie Pana Cogito
Zbigniew Herbert



Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 26 mar 2015, 10:49 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
Jak najbardziej zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości.
Co do przetwornicy to polegam na Twoim doświadczeniu i również sądzę, ze skoro przy 350V daje tak dużą iskrę to 170V w zupełności wystarczy dla moich potrzeb.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 27 mar 2015, 13:38 
Użytkownik 20%
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 sty 2015, 13:49
Punkty: 55.00

Posty: 17
Lokalizacja: Nysa
Online: 1d 11h 4m 41s
Pojazd: TA600V
konstruktor PROGCDI twierdzi, że wypuści w tym roku wersję DC - może pospieszyles się z zakupem?
Mi z kolei świtała taka myśl, żeby taniego chinola stuningowac do DC (znaczy zasilić z cewki prądnicy i podnieść do tych 200V) i wstawić przed nim procesor sterujący impulsem. Myśl nie umarła jeszcze, kiedyś się pochwalę sukcesem :)


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 27 mar 2015, 14:35 
Użytkownik 10%

Dołączył(a): niedziela, 8 mar 2015, 14:56
Punkty: 145.00

Posty: 13
Online: 6h 51m 31s
Pojazd: sam
Nie koniecznie się pospieszyłem, bo jak pisałem zakup edukacyjny. Nie wypali z przetwornicą to przerobię stator na AC, albo wrócę do DC.
Co do wersji DC PROG to uwierzę jak zobaczę. Według mnie lepiej byłoby dopracować istniejącą wersję AC chociażby o możliwość bardziej dokładnej regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu w niższych wartościach prędkości obrotowej niż pchać się w kolejną niedopracowaną wersję. Ale to tylko moja opinia.


Góra
 Offline  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
UNITI | Fixed by
.